Farklı Üniversitenin Mühendisleri Sahadaydı

Ülkemizin mühendislere özgü ulusal etkinliği Türkiye Mühendislik Kariyer Fuarı (TÜMKAF); 14-15 Kasımda, mühendislik, sanayi ve teknoloji alanında faaliyet gösteren firmaları ve kamu teknoloji kuruluşlarını ülkemizin mühendisleri ile BJK ev sahipliğinde Vodafone Arena’da buluşturdu.

Türkiye’de mühendislik eğitimi alan tüm gençlere, kariyer gelişimleri için fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan TÜMKAF; 87’si İstanbul dışından, 133 farklı üniversite mezun ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Yeteneği keşfetmek, kuruma kazandırmak ve işveren marka değerini artırmak isteyen sektöründe öncü 70 firmayı, Türkiye’nin 64 ilinden, KKTC’den ve yurt dışındaki üniversitelerden gelen 4187 tekil mühendis/mühendis adayı ziyaret etti.

Vodafone Arena’da 2 katta, yaklaşık 3000m2 alanda düzenlenen fuar kapsamında stant ziyaretleri dışında; örnek olay/atölye çalışmaları, Tea&Talk oturumları, mülakat simülasyonları ve iş/staj mülakatları gibi birbirinden farklı 74 etkinlik düzenlendi.

Aksa, Arçelik, Erdemir Grubu, Mercedes-Benz, Oyak Çimento, Siemens, Türk Hava Yolları, Vestel ve Vodafone Panaromik lounge sponsorları; Amadeus, Bosch, Cengiz Kolin Enerji, Kastamonu Entegre ve TÜRKSAT ise UEAF Lounge sponsorları olarak fuara katılım gösterdi.

Endüstri 4.0 İçin Yetenek 4.0

Yetenek 4.0 mottosuyla yoluna devam ederek, firmaları 4.0 yeteneklerle TÜMKAF’ta buluşturan Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği; firmalar ve yetenekler arasında kurulan etkileşimin sürmesi için bir adım daha attı. TÜMKAF’16 kayıtları ve etkinlikleri için açtığı ve 3 haftada 9473 öğrenci ve mezunun kayıt olduğu “Yetenek Portalını (YEP)” yıl boyunca açık tutma kararı aldı. Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrenci ve mezunlar, TÜMKAF’15 veTÜMKAF’16 ya katılan firmaların iş ve staj ilanlarına yıl boyunca bu portaldan başvuru yapabilecek ve aynı platformu paylaşabilecek.