Mühendisler İTÜ’de Buluştu

Mühendisler Kariyer Planlarını İTÜ’de Şekillendirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi, Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği ile birlikte düzenlediği, mühendislik mesleğine özel ulusal ölçekli ilk kariyer fuarı Türkiye Mühendislik Kariyer Fuarı (TÜMKAF) 5-6 Ekim 2015 tarihlerinde Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirdi.

Devlet ve Vakıf Üniversiteleri’nin yanı sıra, Kariyer Merkezleri ve Mezun Dernekleri’nin de desteğiyle TÜMKAF’ta; mühendislik, sanayi ve teknoloji alanında faaliyet gösteren sektörünün öncü firmaları, kamu teknoloji kuruluşları, meslek odaları, ülkemizin 37 farklı üniversiteden 7000’e yakın nitelikli mühendis adayları ile buluştu. Bu yıl ilk defa gerçekleşmesine rağmen; öğrenciler, mezunlar ve şirketler yüksek katılım gösterdi.

Arçelik, Bosch, Çalık Enerji, Hema Endüstri, Kale Kilit, Sanko Holding, Türk Ekonomi Bankası, Türksat, Vestel’in sektör ana sponsorluklarını üstlendiği TÜMKAF’a, ulusal ve uluslararası 66 firma katıldı.

Rektör Karaca: “Öğrencilerimizin kariyer planlamalarına destek oluyoruz”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, fuara katılan firmaların stantlarını ziyaret ederek firma yöneticileri ve öğrencilerle bir araya geldi. Rektör Karaca, bu sene ilki gerçekleştirilen fuarla ilgili olarak “Ulusal ve uluslararası firmaları bir araya getirdik ve öğrencilerimizle buluşturduk. Amacımız öğrencilerimize ve mühendis adaylarına iyi bir kariyer imkânı sağlamak. Bahar dönemi başında İTÜ Kariyer Zirvesi (İKZ) etkinliğimiz bulunmakta. İKZ’nin ihtiyaçları karşılamakta yeterli olmadığını görerek bu sene güz döneminde Türkiye Mühendislik Kariyer Fuarı’na ev sahipliği yaptık. Fuara, Türkiye genelindeki tüm üniversite öğrencilerini davet ettik, fuara katılımdan ve ilgiden memnunuz. Fuarda emeği geçen İTÜ Kariyer Merkezi’ne teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Kampüste mülakat ile iş ve staj fırsatları

İki gün süren fuar; mühendislik öğrencileri, yeni mezunlar ve kariyerinde yenilik arayan deneyimli mühendisler için önemli bir fırsat yarattı. Fuarda, sektörel gelişmeler, fırsatlar, ihtiyaç duyulan işgücü profili ve merak edilen başka birçok konu firma yetkilileri tarafından aydınlatıldı. Fuarın sonunda katılımcılar, sektörler ve firmalar ile ilgili detaylı bilgi edinmekten ve ilk elden özgeçmişlerini paylaşmaktan son derece memnun olduklarını dile getirdiler. Samimi bir iletişim ortamında gerçekleşen etkinlikte mühendisler kariyerleriyle ilgili önemli kazanımlar sağlamış oldu. Kariyer ve yetenek yönetimi sistemine sahip firmalar yetenekli öğrenciler ile dönemin başında buluşma fırsatını yakaladı. Ayrıca işveren markasına yatırım yapan şirketler için verimli bir çalışma oldu.